Dieta przy wirusowym zapaleniu wątroby


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to cicha, rozwijająca się latami choroba, która prowadzi do poważnych uszkodzeń organu i zaburzeń jego funkcji. Dowiedz się, co i jak jeść, by się wyleczyć.

Wątroba pełni tyle funkcji, że można przyrównać ją do wielu urządzeń. Gruczoł ten jest m.in. ośrodkiem kontroli antytoksycznej. Dlaczego? To właśnie w nim odbywa się walka ze szkodliwymi substancjami, które świadomie lub nie trafiają do organizmu. Przykładowe trucizny to: alkohol, niektóre leki, narkotyki, opary rozpuszczalników, metale ciężkie ukryte w wodzie, środki ochrony roślin. Nie zapominajmy, że największemu organowi zagrażają też inne czynniki, np. wirusy, pasożyty, tłuszcz zwierzęcy, grzyby.

Najgroźniejsze literki alfabetu – WZW

Długotrwałe oddziaływanie niebezpiecznych związków może osłabić narząd i zakończyć się jego chorobą. Do najczęstszych przypadłości należy m.in. ostre lub przewlekle zapalenie, które może być również efektem obecności wirusa.

Spośród wirusowych schorzeń wątroby najgroźniejsze są te oznaczone literami B i C (WZW B i WZW C). Z wirusem HBV, który w naszym kręgu kulturowym rozprzestrzenia się głównie przez seks oraz styczność ze sprzętem medycznym i niemedycznym, organizm potrafi sobie poradzić, czyli samodzielnie go zwalczyć i się na niego uodpornić. Jednak u części (5 proc.) przypadków może on wywołać ostre lub przewlekle zapalenie wątroby! Skutkiem tego ostatniego jest postępujące włóknienie gruczołu, które doprowadza do jego głębokiej przebudowy i zaprzestania wykonywania funkcji.

Zakażenie wirusem HCV, do którego dochodzi w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym sprzętem szpitalnym, dentystycznym, kosmetycznym, fryzjerskim, w salonie tatuażu, aż w 70 proc. przypadków kończy się zapaleniem w przewlekłej postaci. Konsekwencje są takie same jak przy infekcji HBV.

Wirusowe menu

Jak żyć z takim schorzeniem? Trzeba:

  1. Przyjmować leki.
  2. Odstawić alkohol.
  3. Zmienić sposób odżywiania.

Nie ważne, która forma zapalenia dopada. We wszystkich trzeba stosować dietę lekkostrawną. 4-6 małych posiłków to optimum. Ostre zapalenie, które prowadzi do żółtaczki i grozi pobytem w szpitalu wymaga przestrzegania reżimu żywieniowego.

Reżim na stole pacjenta – co jeść?

  1. Smażone potrawy są bezwzględnie zabronione.
  2. Gotowanie lub duszenie – naprawdę łatwo to polubić, a nawet pokochać.
  3. Produkty tłuste, zwłaszcza mięso, idą w odstawkę.
  4. Tłuszcze zwierzęce? Zdecydowane ograniczenie.
  5. Wzdymające warzywa (strączkowe) i owoce ( takie jak śliwki i gruszki) znikają z menu.
  6. Z pieczywa dozwolone jest tylko białe i czerstwe.
  7. Owoce najlepiej gotować. Nie szkodzą Ci surowe? Obierz je ze skórki (np. jabłka, morele) lub zrób z nich przecier (np. maliny, jagody).

Po powrocie do domu rygor można złagodzić, ale nie trzeba spieszyć się z listą dodawanych do menu nowych produktów… Dlaczego? Poważnie zniszczony narząd regeneruje się co najmniej pół roku! Zresztą chory może odczuwać dolegliwości znacznie dłużej…

Więcej żywieniowej wolności!

Później jadłospis należy rozszerzyć o chude produkty białkowe (mięso, ryby, nabiał). Są niezbędne do odbudowy komórek. Nie warto jednak przesadzać z białkiem, bo grozi to kwasicą metaboliczną, nadmiarem amoniaku i ponownym obciążeniem gruczołu.

Ostrożnie trzeba wprowadzać nowe gatunki pieczywa. Zrezygnuj z ostrych przypraw i kwaśnych owoców. Unikaj odgrzewania dań. Tłuszcze spożywaj w niewielkich ilościach, a leki zażywaj jedynie w ostateczności (przy każdej wizycie u lekarza informuj go o dolegliwościach – dzięki temu ten dobierze środki jak najmniej szkodzące wątrobie).

Jak naturalnie wspomóc wątrobę?

Warto jeszcze inaczej wesprzeć wątrobę. Ostropest plamisty stosuje się przede wszystkim w przypadku niewydolności gruczołu, ale świetnie wspomoże i narząd z wirusem.

Doskonale pomaga odbudowywać hepatocyty albo – w przypadku poważniejszego stanu – efektywnie spowolnia postęp ich włóknienia.


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>