Działanie ostropestu


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Na co pomaga ostropest? To lecznicze zioło da sobie radę z marskością wątroby, kamicą żółciową, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, wysokim poziomem cholesterolu, wodobrzuszem, a nawet zatruciem alkoholowym (a z kacem tym bardziej…) – Ostropest plamisty chroni przed tymi dolegliwościami, ale i przynosi ulgę, gdy choroba już się rozwinie.

Czy wiesz, że ostropest plamisty dość powszechnie występuje w Polsce? Być może udało Ci się go spotkać w ogrodach – w końcu jest ich świetnym elementem ozdobnym. Nie brakuje też ostropestu na plantacjach, bo stosuje się go jako surowiec do produkcji leków.

Można też podpatrzyć, jak zadomawia się na nieużytkach, ugorach czy terenach ruderalnych, tj. zmienionych przez człowieka wskutek prowadzonej przez niego działalności – zobacz, może uda Ci się go odnaleźć na torach kolejowych, w hałdach przemysłowych, na składowiskach śmieci, parkingach, poboczach, rowach…

Jego kwiatostan bardzo przypomina oset, więc w świadomości wielu z nas funkcjonuje jako chwast, szkodnik, zwykłe ziele. Przeświadczenie to jest potęgowane przez fakt, że ostropest z łatwością się rozprzestrzenia, wywołując szkody w uprawach. Ostropest jednak robi wiele pożytku dla zdrowia! Dlaczego ta roślina ta jest tak pozytywnie oceniana?

Ostropest jak lek – naturalnie

Owoce ostropestu są bogate w bardzo cenną dla ludzkiego zdrowia substancję – sylimarynę. Co się kryje pod tą nazwą, jakim substancjom budującym sylimarynę ostropest zawdzięcza swoje dobroczynne właściwości? Wszystko dzięki przeciwutleniaczom: sylibinie (ponad 50-proc. udziału), izosylibinie, sylikrystynie i sylidianinie. Działanie tych substancji znane jest od początku naszej ery! Właśnie dzięki nim ostropest można spokojnie nazwać rośliną leczniczą.

Na zmęczoną wątrobę

Ostropest działa wielowymiarowo – najbardziej korzystnie oddziałuje na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

Jak ostropest plamisty działa na wątrobę?

 • Uszczelnia błony komórkowe wątroby, co skutecznie blokuje działanie szkodliwych związków – trucizny i toksyny nie przenikają do krwiobiegu.
 • Już doszło do uszkodzeń wywołanych czynnikami toksyczno-metabolicznymi (np. alkoholem, muchomorem sromotnikowym, wirusowym zapaleniem każdego typu, silnymi lekami)? I z tym ostropest sobie poradzi. Wówczas ostropest odbuduje komórki wątroby oraz pozwali szybciej pozbyć się toksyn.
 • Zapobiega marskości wątroby oraz zwłóknieniu nerek i serca. Hamuje też postęp tych procesów. W jaki sposób? Dzięki ostropestowi regeneracja komórek przyspiesza – zwiększa się synteza białka.
 • Reguluje pracę wątroby, której funkcjonowanie zostało zakłócone przez dietę albo cukrzycę.

Na pęcherzyk żółciowy i… świąteczne przejedzenie

Zawarta w ostropeście sylimaryna ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające, żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego świetnie sprawdza się jako profilaktyka kamicy żółciowej i stanów zapalnych pęcherzyka. Może być też używana jako lek w tych schorzeniach!

Kiedy jeszcze warto sięgać po ostropest? Gdy:

 • szukasz sposobu na złagodzenie bólu w ataku kolki wątrobowej ,
 • czujesz, że towarzyszy Ci typowe świąteczne przejedzenie / Twój organizm słabo toleruje tłuste, obfite posiłki? Chcesz poczuć ulgę? Ostropest zwiększa produkcję żółci i sprawia, że szybko odpływa ona do dwunastnicy – dzięki temu organizm szybciej radzi sobie z tłuszczem i cholesterolem zawartym w pokarmach,
 • chorujesz na miażdżycę. Ostropest obniża poziom złego cholesterolu LDL,
 • chcesz pozbyć się wodobrzusza. Ostropest efektywnie usuwa płyn z jamy otrzewnej,
 • chcesz ochronić nerki,
 • chcesz wzmocnić odporność,
 • chcesz zlikwidować niedyspozycje przewodu pokarmowego wywołane drobnoustrojami.

Zregeneruj siły swojego organizmu! Poczuj, jak zdrowo działa na Ciebie ostropest!


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>