Nowotwór wątroby


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Pełni tak wiele funkcji, że żaden inny narząd nie jest w stanie jej zastąpić. Powikłań zaniedbania wątroby jest sporo, ale za zdecydowanie najpoważniejszy uważa się nowotwór.

Wątroba to jeden z tych ważnych organów, bez którego człowiek się nie obejdzie. To, jaki tryb życia prowadzimy i jak wygląda nasza dieta ma kolosalne znaczenie dla jej prawidłowej pracy.

Poznać przyczyny

Przyczyn choroby nowotworowej jest wiele. Nigdy nie jesteśmy w stanie podać jednej, konkretnej…

Naukowcy twierdzą, że jej rozwój zależny jest od czynników genetycznych, na które nie mamy żadnego wpływu. Można dorzucić jednak swoje pięć groszy, jeśli chodzi o wyczerpanie wątroby; nie tylko bowiem geny decydują, ale również bodźce fizyczne, chemiczne i biologiczne, a te już są w jakimś stopniu zależne od nas.

Chcesz uchronić się przed nowotworem wątroby? Pilnuj tego, co jesz.

Bardzo konkretnym przykładem substancji toksycznej ukrywającej się w żywności jest aflatoksyna B1. Zagnieżdża się ona w spleśniałych produktach zbożowych. Badania jednoznacznie udowodniły, że jest czynnikiem rakotwórczym.

Co złośliwie łapie wątrobę?

Nowotwory niezłośliwe to takie, których komórki są zróżnicowane i dojrzałe, nieznacznie odmienne od komórek zdrowych. Nie dają one przerzutów i są całkowicie uleczalne.

Tkanki nowotworów złośliwych są z kolei bardziej odmienne od tkanek zdrowych, mogą dawać przerzuty, a ich leczenie jest trudniejsze.

Wśród nowotworów złośliwych wątroby wymienia się:

 • naczyniaka,
 • gruczolaka,
 • ogniskowy rozrost guzkowy.

Bardzo często są to zmiany wykrywane przypadkowo, podczas badania ultrasonograficznego, wykonywanego z zupełnie innego powodu.

Nowotwór od środka

Naczyniak występuje równie często u kobiet jak i mężczyzn. Jeżeli jego obszar nie przekracza 10 cm, nie wymaga nawet leczenia. Zaleca się jedynie regularne badania kontrolne.

Gruczolak wątroby może dopaść kobiety biorące środki antykoncepcyjne, a także mężczyzn przyjmujących preparaty hormonalne lub anaboliczne. Najczęściej leczony jest operacyjnie poprzez wycięcie całej zmiany wraz z bezpiecznym marginesem tkanek.

Ogniskowy rozrost guzkowy jest również leczony chirurgicznie. Przede wszystkim ze względu na ryzyko błędu diagnostycznego, a także gdy jego średnica przekroczy 10 cm.

Ten, co dopada najczęściej

Najczęstszym nowotworem złośliwym wątroby jest rak wątrobowo-komórkowy. Może być spowodowany wspomnianą już wcześniej aflatoksyną B1. Przede wszystkim towarzyszy jednak wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub C.
Główne objawy raka wątrobowo-komórkowego to:

 • bóle brzucha,
 • objawy dyspeptyczne (związane z nadbrzuszem, np. uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku, odbijanie, nudności i wymioty, wczesne uczucie sytości, brak łaknienia, zgaga)
 • utrata apetytu,
 • nudności,
 • żółtaczka,
 • wodobrzusze.

W przypadku zdiagnozowania tego typu nowotworu stosuje się:

 • leczenie chirurgiczne,
 • kriochirurgię, czyli wymrażanie chorych tkanek,
 • termoablację  polegającą na wypalaniu chorych tkanek.

Nowotworów część dalsza

Około 1/5 wszystkich nowotworów wątroby stanowi rak komórek nabłonka przewodów żółciowych. Rozwija się przede wszystkim u osób w starszym wieku.
Pierwsze objawy pojawiają się późno, ale są łatwe do zauważenia – żółtaczka, świąd skóry. Jedyna możliwość leczenia? Zabieg, który wymaga wycięcia części narządu. Niestety, ale resekcja ta często musi być bardzo rozległa, nawet przy niewielkich zmianach.

Osobnym problemem są nowotwory przerzutowe. Często dotyczą pacjentów z rakiem jelita grubego, sutka i płuc.


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>