Woreczek żółciowy


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

-„Boli mnie głowa, dziadku” -„Wiesz dziecko, jak mnie ząb bolał, to wyrwałem”
A co jak doskwiera woreczek żółciowy? Też wyrwać i po sprawie?
Rozwiązaniem idealnym jest zwykłe ZAPOBIEGANIE – to samo tyczy się i stanu naszego uzębienia i kondycji naszego woreczka żółciowego. Lepiej w końcu „z” niż „bez”.

Można żyć bez woreczka żółciowego – jasne. Można też żyć bez nerki. Nie warto jednak narażać się na usunięcie woreczka, bo mimo wszystko sprawa jest poważniejsza niż wyrwanie zęba. Życie bez woreczka żółciowego to narażenie się na szereg poważnych dla zdrowia komplikacji. A wystarczy pilnować tego, co się ma na talerzu, a problem kamieni Cię ominie.

Co to pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy (zwany zwykle, ale błędnie woreczkiem) to 10-cm organy między wątrobą i dwunastnicą, z którymi łączy się poprzez drogi żółciowe, czyli trzy przewody: pęcherzykowy, wątrobowy i żółciowy wspólny. Magazynuje żółć (mieści około 60 ml tej wydzieliny), która uczestniczy w trawieniu tłuszczów.

Gdy odczuwasz głód, płyn produkowany przez wątrobę spływa do pęcherzyka, a po posiłku – wskutek działania jednego z hormonów (cholecystokininy) – trafia on do dwunastnicy, gdzie bierze udział w rozbijaniu i wchłanianiu cząsteczek tłuszczu oraz przyswajaniu witamin w nim rozpuszczalnych. Po zakończeniu tego procesu żółć jest odzyskiwana przez wątrobę.

Co zagraża pęcherzykowi?

Codziennie cały nasz organizm, w tym system trawienny, czyli także pęcherzyk, narażany jest na wiele prób i niebezpieczeństw. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, radykalne diety, głodówki, stres, leki, alkohol, terapia hormonalna, tabletki antykoncepcyjne, nadmiar jedzenia – to wszystko może zaburzyć funkcjonowanie pęcherzyka i doprowadzić do pojawienia się w nim złogów.

Niekiedy – i to jest groźniejsza sytuacja – kamienie tworzą się w drogach żółciowych.

Nawroty, czyli pęcherzyk zawadza, pęcherzyk usuwamy

Niestety, raz powstałe złogi mają dużą tendencję do ponownego pojawiania – ryzyko wynosi od 10 do 50 proc., dlatego pęcherzyk profilaktycznie, celem uniknięcia powikłań, usuwa się. Bez tego organu da się żyć, w końcu pęcherzyk-nie-w-formie to poważne igranie ze zdrowiem. Może on doprowadzić do innych chorób i groźnych dla zdrowia następstw: ostrego lub przewlekłego zapalenia pęcherzyka, zapalenia trzustki, stanu zapalnego dróg żółciowych, żółtaczki, pęknięcia pęcherzyka i zapalenia otrzewnej.

Recepta na zdrowy pęcherzyk

Należy więc nie dopuścić do rozwoju kamicy. Jak?

 1. Przede wszystkim trzeba zmienić dietę:
  • unikaj tłustych i smażonych w tłuszczu potraw,
  • postaw na produkty chude (np. zamiast śmietany – kefir, jogurt naturalny o rzadkiej konsystencji),
  • dostarczaj organizmowi sporo błonnika (warzyw, owoców, kasz, ciemnego pieczywa, otrąb, płatków owsianych),
  • jedz regularnie, w równych odstępach, by pęcherzyk nie miał zbyt długich przerw w pracy,
  • ogranicz słodycze – zwłaszcza tłuste ciasta (bezpieczne są: biszkopt, mus owocowy, kisiel, galaretka),
  • przed obiadem możesz wypić łyżkę oliwy lub oleju roślinnego, które podnoszą produkcję żółci,
  • jedz więcej ryb morskich – zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 przeciwdziałają powstawaniu kamieni;
 1. Stosuj preparaty na bazie roślin leczniczych (np. ostropestu plamistego, karczocha, dziurawca, mięty), które mają działanie żółciopędne, rozkurczowe i znoszą stan zapalny. Niekoniecznie musimy pić napary, można też – np. w przypadku ostropestu – używać mielonych ziaren jako przyprawy;
 2. Odstaw alkohol (ale warto czasem pozwolić sobie na czerwone wino), napoje gazowane, a zamiast mocnych, czarnych herbat pij te owocowe lub ziołowe;
 3. Pij mniej kawy. Maksymalnie pozwól sobie na jedną filiżankę dziennie i nie spożywaj jej na czczo;
 4. Śniadanie nie może być zbyt ciężkie! – jajecznica na smalcu albo bekonie odpada, ponieważ rano pęcherzyk zawiera za mało kwasów żółciowych zdolnych rozpuścić cholesterol;
 5. Kilogramy to nie jest sprzymierzeniec zdrowia pęcherzyka. W razie konieczności polecana jest walka z nadwagą.

Po co usuwać pęcherzyk żółciowy, jak można mieć go zdrowym przez całe życie?:) Powodzenia w dbaniu o pęcherzyk!


Eliksir Młodości Odkryty Czytaj Więcej >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>